Rekolekcje prymasowskie
bogumil
21/04/2011 17:48

W dniach 8-10 kwietnia dom pielgrzyma w Stoczku Klasztornym gościł 20 osobową grupę Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana oddz. gdańskiego.

 

 

 

Goście zamieszkali na dłużej w pokojach zaadoptowanych z dawnych cel zakonnych, aby przeżyć rekolekcje prymasowskie w miejscu jego internowania. Nauki głosił kustosz Sanktuarium Matki Pokoju ks. Grzegorz Deryngowski. Tematem wiodącym konferencji była duchowość Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego: jestem chrześcijaninem oraz potrzeba chrześcijańskiej wspólnoty. Członkowie stowarzyszenia spotykali się w grupach na dyskusjach o tekstach rozważań drogi krzyżowej (via crucis), które napisał Prymas Tysiąclecia w stoczkowskiej celi więziennej. Wieczorami chętni mieli możliwość obejrzenia filmu z 2003 r. „Uwięziony Prymas” w reżyserii Pawła Woldana. W filmie wykorzystano fragmenty kazań i wspomnień z Zapisków więziennych, które czytał Z. Zapasiewicz. Dzięki takiej podróży w czasie każdy z uczestników mógł się przekonać jak Sanktuarium w Stoczku było zniszczone przez ówczesny system i jak bardzo się zmieniło obecnie.

W ramach podziękowania pielgrzymi ufundowali 4 tomy obszernej biografii Prymasa dokumentującej jego życie i twórczość wyd. przez Instytut Wydawniczy Pax w Warszawie w latach 1994-2002.

x.PŚ.

 

Logowanie