Plenery malarskie w Stoczku Klasztornym w 2008 r.
pawels
04/01/2010 13:29

Biorąc do ręki pismo maryjne poświecone wychowaniu do pokoju „Matka Pokoju” znajdujemy hasła tak bardzo potrzebne ludziom: „Czas pokoju to czas radości”, „Dzielić się radością”, „Radość świętowania”.

Sanktuarium oddalone nieco od głównych szlaków komunikacyjnych od lat przyciąga do tego miejsca – wybranego przez Boga dla Matki Jego Syna, dla Matki Narodów – wielu pielgrzymów. Tutaj, bowiem odczuwa się ciepło matczynego serca. Przybywający tutaj artyści: muzycy, śpiewacy, malarze (nie tylko z Polski) doświadczają aktualności w/w haseł, mając okazję dzielić się radością, odczuwać radość świętowania.

Zaproszeni przez Księży Marianów przybywają pierwszy raz nieśmiało, – bo jak to jest w klasztorze, miejscu modlitwy i pracy duszpasterskiej? Jedni myślą, że są niegodni, inni niechętnie poddają się obowiązującym zwyczajom (np. cisza nocna od 22-ej), ale niepewność prędko mija i przychodzi pragnienie przybycia tu jeszcze raz.

Księża tu pracujący, przyjmują pielgrzymów na noclegi, posiłki, zwiedzanie, a także na modlitwy, znajdują czas na przyjęcie artystów. Od roku 2006 kustosz Sanktuarium ks. Grzegorz Deryngowski MIC organizuje plenery malarskie, których plon jest udostępniany zwiedzającym. Bywają tu artyści m.in. z Warmii, Mazowsza, Wybrzeża.

Grupa „Communio Graphis” z Góry Kalwarii w tym roku gościła po raz trzeci, pozostawiając jako plon pleneru obrazy olejne o tematyce: kwiaty, pejzaże, architektura.

W pierwszym terminie od 11.06 do 20.06.2008 roku uczestniczyli:

  • Stanisław i Teodora Kurkowie z Konstancina
  • Janusz i Teresa Maśnikowie z Warszawy
  • Jerzy Lisak z Rumii
  • Wojciech Koniuszek z Gdańska
  • Danuta Marta Kotulska z Góry kalwarii

W drugim terminie od 12.07 do 20.07.2008 roku uczestniczyli z grupy „Communio Graphis”:

  • Jan Drewicz, Anna Bąk, Maria Bujanowicz, Katarzyna Foryś, Elżbieta Kwapińska, Krystyna Kułak, Danuta Marta Kotulska, Anna Siłuch, Małgorzata Siarnecka.
  • oraz dołączyły dwie osoby z Warszawy: Małgorzata Filipowicz i Agnieszka Kwapińska.

Łącznie 19 osób.

Na plenerze nie było z nami Stefana P. Lisowskiego założyciela grupy „Communio Graphis” artysty rzeźbiarza i malarza, którego stan zdrowia nie pozwolił na uczestnictwo. Brakowało również Teresy Pietras, która nie mogąc uczestniczyć osobiście przysłała jedną pracę. Konsultantem na plenerze lipcowym był Jan Drewicz, który bystrym okiem znajdował błędy, pomagając je usunąć.

Plenery to nie tylko malowanie, to również poznawanie tego przyjaznego zakątka Ziemi Warmińskiej. Celem wycieczek był m.in. Lidzbark Warmiński, Reszel, Bartniki, Pieniężno, Święta Lipka, a z tych krótkich eskapad wracaliśmy do domu tj do Stoczka, gdzie czekały na nas dobre warunki zakwaterowania i gdzie dzięki kuchmistrzyniom nasze podniebienia, żołądki, wątroby itp. nie narzekały ani razu.

W tym roku uczestniczyliśmy w uroczystościach obchodów 25-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Pokoju, któremu towarzyszył koncert zespołu kameralnego „Pro Musica Antiqua” a same uroczystości jubileuszowe uświetnił chór parafialny z Bartoszyc z przemiłą panią Organistką.

Dla plenerowiczów przez dwa wieczory muzykę organową prezentował uczeń Liceum Muzycznego z Warszawy. Wykonawcę koncertu nagrodzono hucznymi oklaskami.

Pobyt nasz w Stoczku mijał prędko jak piękny sen, a czy jeszcze kiedyś zawitamy w te gościnne progi – tylko Bóg wie.

Gospodarzom Sanktuarium a szczególnie ks. Grzegorzowi i ks. Piotrowi jak również wszystkim pracownikom tej „WARMIŃSKIEJ PERŁY” za okazaną nam życzliwość i wyrozumiałość składamy serdeczne podziękowanie staropolskim „Bóg zapłać”.

W imieniu uczestników
Danuta Marta Kotulska

Komisarz pleneru

 

 

Opracował ks. Paweł Śmierzchalski MIC

 

 

Logowanie