Stoczek Klasztorny

List Pasterski na rozpoczęcie Wielkiego Postu 2011 roku Metropolity warmińskiego Abpa Wojciecha Ziemby

List Pasterski na rozpoczęcie Wielkiego Postu 2011 roku Metropolity warmińskiego Abpa Wojciecha Ziemby
stomasz
04/03/2011 23:08

1. Nawróćcie się do Pana, Boga waszego! (por.: Jl 2, 13).

Wezwanie proroka Joela: nawróćcie się do Pana, Boga waszego  rozpoczyna Wielki Post. Postanowienie zmiany naszego życia potwierdza znak posypania głowy popiołem. Słowa: nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię przypominają wezwanie św. Jana Chrzciciela zapowiadające przyjście Jezusa-Mesjasza: Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie. (...) Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki (por.: Mt 3, 2-3; Mk 1, 3-4).

W tegorocznym programie duszpasterskim zwracamy szczególną uwagę na zasadniczy cel naszego nawrócenia: jest nim odbudowanie komunii z Panem Bogiem oraz wspólnoty z bliźnimi. Posługa Kościoła stanowi pomoc w nawiązaniu i pogłębianiu przez chrześcijanina indywidualnej więzi z Bogiem a także z innymi ludźmi. Liturgia wielkopostna z lekturą Pisma Świętego, rekolekcje, Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa stanowią szczególnie intensywny etap pracy nad odbudowaniem tej wspólnoty. Pracę Kościoła nad odnowieniem naszego chrześcijańskiego życia uzupełniamy własnymi praktykami pokutnymi i dobrowolnymi wyrzeczeniami.

 

2. Realizacja programu duszpasterskiego

W Liście Pasterskim na I Niedzielę Adwentu roku 2010-go zostały przedstawione najważniejsze drogi prowadzące do odbudowania wspólnoty z Bogiem. Pan Bóg objawia się nam w swoim słowie oraz w swoim Synu, Jezusie Chrystusie. Inaczej mówiąc: Pana Boga spotykamy w Piśmie Świętym oraz w sakramentach św.

   Dlatego zachęcałem do stałej lektury Pisma Świętego oraz do lektury książek i czasopism, które pomagają w należytym zrozumieniu Pisma Świętego. Jeszcze raz bardzo zachęcam do stałej lektury katolickiego tygodnika Gość Niedzielny. Oprócz specjalistycznych artykułów, znajdziemy w każdym numerze teksty Pisma Świętego na niedzielę z bardzo dobrymi komentarzami.

  Dla ambitniejszych osób, pragnących lepiej poznać Pismo Święte, została powołana Archidiecezjalna Szkoła Biblijna. Około dwustuosobowa grupa słuchaczy Szkoły Biblijnej świadczy o tym, że głód słowa Bożego jest bardzo wielki. Wyrażam wdzięczność organizatorom i wykładowcom Szkoły Biblijnej. Na pewno można mieć nadzieję, że dzięki Szkole Biblijnej będziemy bogatsi o tych, którzy będą umieli odsłaniać tajemnicę słowa Bożego także innym.

Wspólnotę z Bogiem odnawiamy i budujemy przez życie sakramentalne. W sakramentach świętych działa sam Chrystus i On - jako Zbawiciel - prowadzi nas do wspólnoty ze swoim Ojcem. Wielki Post jest czasem odnowienia zobowiązań chrzcielnych. Liturgia wielkopostna oraz pobożne praktyki tego okresu, a zwłaszcza rekolekcje ułatwiają dobre przeżycie sakramentu pojednania. Wykorzystajmy należycie ten czas zgodnie z zachętą św. Pawła: Mówi bowiem /Pismo/: W czasie pomyślnym wysłuchałem ciebie, w dniu zbawienia przyszedłem ci z pomocą. Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia (2 Kor 6, 2).

 

3. Najważniejsze zadania w bieżącym roku duszpasterskim 2010/2011

Trwają prace zmierzające do zamknięcia I Synodu Archidiecezji Warmińskiej. Zachęcam do modlitwy w intencji prac Synodu aby jego uchwały należycie odzwierciedlały stan i zadania Kościoła Archidiecezji Warmińskiej.

   W najbliższych miesiącach mamy nadzieję zamknąć proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym 36 kapłanów oraz kilku świeckich i sióstr zakonnych, którzy zginęli pod koniec II wojny światowej w naszej Archidiecezji. Ten proces traktujemy jako nasz obowiązek ukazania współczesnych bohaterów wiary gotowych oddać życie w obronie godności człowieka - chrześcijanina.

Przygotowujemy się do obchodów 20-tej rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Olsztyna. Odbyła się ona w ramach IV-tej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny pod hasłem: Bogu dziękujcie, ducha nie gaście! W poszczególnych stacjach swojej pielgrzymki Jan Paweł II wyjaśniał nam treść Dekalogu - Dziesięciorga Przykazań Bożych. Posłuchajmy niektórych jego wypowiedzi na ten temat:

Tegoroczne moje pielgrzymowanie po ziemi ojczystej jest związane z programem Dekalogu. W tych dziesięciu słowach, jakie Bóg Starego Przymierza przekazał swemu ludowi przez Mojżesza, zawiera się ogromne bogactwo: nie zastąpiona niczym synteza zbawczej mądrości. Każde przykazanie domaga się tego, aby było gruntownie przemyślane. Nie trzeba dodawać, że moment dziejowy, w którym znajduje się nasze społeczeństwo, w szczególny sposób tego się domaga. Jeśli bowiem po tak zwanym okresie minionym społeczeństwo odziedziczyło głęboki kryzys ekonomiczny, to w parze z tym idzie nie mniej dotkliwy kryzys etyczny. Co więcej: ten drugi w znacznej mierze warunkuje pierwszy (Białystok). Nie osiągniemy szczęścia ani nawet zwyczajnej stabilizacji, nie licząc się z prawem Bożym. Dlatego całym sercem zaufajmy Bogu, że Jego przykazania są słuszne i że ich przestrzeganie zabezpiecza człowieka i przynosi mu radość i pokój już na tej ziemi (Płock).

         W Koszalinie Jan Paweł II wołał: Stąd, znad Bałtyku, proszę was, wszyscy moi rodacy, synowie i córki wspólnej Ojczyzny, abyście nie pozwolili rozbić tego naczynia, które zawiera Bożą prawdę i Boże prawo. Proszę, abyście nie pozwolili go zniszczyć. Abyście sklejali je z powrotem, jeśli popękało. Abyście nigdy [Dekalogu]nie zapominali...

 

Dwudniowa stacja papieskiej pielgrzymki w Olsztynie była bardzo intensywna. Jan Paweł II pobłogosławił nowy gmach Warmińskiego Seminarium Duchownego HOSIANUM, odwiedził Szpital Dziecięcy, spotkał się ze świeckimi w archikatedrze św. Jakuba, a przede wszystkim przewodniczył Mszy św. w parku obok dawnego stadionu STOMIL-u, gdzie w homilii wyjaśniał VIII przykazanie Boże: Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu!Ojciec Święty powiedział miedzy innymi: Ósme przykazanie Dekalogu w szczególny sposób wiąże się z prawdą, która obowiązuje człowieka w obcowaniu z innymi ludźmi i w całym życiu społecznym. (...) Tym przykazaniem Bóg Przymierza szczególnie daje poznać, że człowiek jest stworzony na Jego obraz i podobieństwo. Dlatego właśnie całe ludzkie postępowanie poddane jest wymogom prawdy.

Ta rocznica niech będzie zachętą do zapoznania się z treścią orędzia papieskiego wygłoszonego wówczas w Olsztynie a także do poznawania treści nauczania Jana Pawła II. Zachęcam wspólnoty parafialne, organizacje i grupy modlitewne a także dzieci i młodzież do organizowania wystaw, konkursów, pisania wspomnień, do różnego rodzaju pogłębionej refleksji teologicznej i naukowej na temat pobytu Jana Pawła II w Olsztynie. Odnówmy w sobie to doświadczenie wspólnoty, które wówczas w Olsztynie przeżywaliśmy!

 

3. Subito Santo!

Z początkiem kwietnia minie sześć lat od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Podobnie jak uczestnicy pogrzebu Papieża na Placu św. Piotra, tak również my wszyscy zawsze byliśmy przekonani o jego świętości. Modliliśmy się, aby to przekonanie zostało także potwierdzone przepisanymi prawem kościelnym procedurami i decyzjami.

Zachęcam wszystkich do głębokiego przeżywania beatyfikacji Jana Pawła II. Dla kogo będzie to możliwe, niech weźmie osobisty udział w uroczystościach w Rzymie. Jan Paweł II niezwykle szczodrze obdarzał swoją wielokrotną obecnością swoją Ojczyznę. Towarzyszyliśmy osobiście lub duchowo w jego przechodzeniu do Domu Ojca. Także w wyniesieniu do chwały błogosławionych Pańskich ma prawo do naszej obecności.

Opracowując program duszpasterski na bieżący rok, a także przygotowując się do obchodów 20-tej rocznicy papieskiej pielgrzymki do Olsztyna, nie przypuszczałem, że wszystko to będziemy przeżywać w blaskach beatyfikacji Jana Pawła II. Na rocznicowych uroczystościach będziemy więc nie tylko wspominać, ale modlić się do Boga za wstawiennictwem Błogosławionego, aby jego ziemski trud pasterski zrodził w naszym życiu duchowe owoce. 

 

Drodzy Bracia i Siostry!

Zarysowany pokrótce program pracy duszpasterskiej ma na celu odnowienie i pogłębienie naszej wspólnoty z Bogiem. Przed wiele lat papieskiej posługi Jan Paweł II do tej wspólnoty prowadził. Teraz prosimy go o wstawiennictwo, abyśmy tego dziedzictwa nie zmarnowali. Za św. Pawłem wołamy: Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem (2 Kor 5, 20).

 

 

Wszystkim wiernym świeckim, duszpasterzom, rekolekcjonistom i spowiednikom niech Pan Bóg błogosławi w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

 

 

   Abp Wojciech Ziemba

METROPOLITA WARMIŃSKI

 

 

Logowanie