Stoczek Klasztorny - krótki przewodnik turystyczny
bogumil
20/04/2011 12:57

 

 

Jesteś znużony zgiełkiem miasta? Męczy Cię szybkie tempo życia? Unikasz tłumów w kurortach? Klasztor w Stoczku Warmińskim (Klasztornym) stwarza niepowtarzalną okazję przeżycia wspaniałego czasu.

W Europie wypoczynek w murach klasztornych od dawna stanowi znaną atrakcję, stwarzając szansę turystom i pielgrzymom na oryginalne spędzenie czasu. A Warmia jest wprost wymarzona do takiego relaksu. W wyjątkowy krajobraz „Świętej Warmii” wpisują się w szczególny sposób sanktuaria - miejsca pielgrzymkowe. W naturalnym układzie tworzą one pątniczy szlak, stanowią także ciekawy szlak turystyczny z bogatą historią. Najbardziej znane i charakterystyczne obiekty to: Stoczek Klasztorny, Krosno, Chwalęcin, Głotowo, Gietrzwałd i Święta Lipka (na granicy Warmii i Mazur).

Dlaczego Stoczek?

Przebywanie w klasztornej gościnie pozostawia niezatarte i wyjątkowe wspomnienia. Dzieje się tak już od XVII wieku. W latach 1639-1641 biskup Mikołaj Szyszkowski zbudował okrągłą świątynię z kopułą, na wzór rzymskich bazylik, jako dar dla Królowej Pokoju. Powstał przy niej drewniany klasztor, który 20 lat później zastąpiono murowanym. Od ego czasu Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku co roku odwiedzały tysiące pielgrzymów. Po rozbiorach Stoczek znalazł się na terenie Prus. Do Polski powrócił po II wojnie światowej. Jego wielkim dobrodziejem był Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, który przez władze komunistyczne został tu internowany w latach 1953-1954. W klasztorze mieści się „Izba Pamięci” ku czci Prymasa, cela więzienna, a w kościele znajduje się płaskorzeźba wykonana z brązu, której fundatorem jest Prymas Polski Kardynał Józef Glemp. Zobaczymy tu również prymasowskie votum-burtsztynowy różaniec. Co ciekawe, osoby które odwiedzają Stoczek nie przejazdem, ale zatrzymują się w nim, mają do dyspozycji przewodnika, który odkryje przed nimi niedostępne na co dzień miejsca klasztoru.

Wyciszenie w przyrodzie

Stoczek Klasztorny ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Dodatkowym walorem, podkreślającym wyjątkowość tego miejsca jest przyroda, a w szczególności piękny ogród przyklasztorny, ostoja ciszy i spokoju-miejsce, które sprzyja zadumie nad nieprzemijającymi wartościami. Odbywają się tutaj okolicznościowe koncerty oraz plenery malarskie, rekolekcje, dni skupienia. Wielu ludzi szuka w tym miejscu wyciszenia, próbuje odpocząć od codziennego zgiełku, odnaleźć sens życia. Będąc w Stoczku Klasztornym warto wybrać się również do pobliskich Bartników, gdzie znajduje się jeden z największych rezerwatów ptactwa wodnego. Inne zabytki regionu możemy zobaczyć podczas wycieczki rowerowej. Warto zatrzymać się na chwilę przy Dworze Romanowskich w Sułowie, Pałacu w Galinach oraz najbardziej znanej atrakcji architektonicznej, czyli średniowiecznym Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Galeria:

Kardynał Stanisław Dziwisz podczas wizyty
w Stoczku Klasztornym

Jedną z atrakcji sanktuarium są organowe koncerty
barokowe


Stoczek Klasztorny przyciąga artystów, którzy chętnie przyjeżdżają tu na plenery malarskie


W Stoczku Klasztornym uciekniemy od zgiełku miasta bo zamiast hałasu usłyszymy piękną muzykę i odgłosy przyrody


Już od XVII wieku Stoczek przyciąga rzesze pielgrzymów


Do klasztoru przylega, piękny barokowy ogród

 

Logowanie