Rys historyczny Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym
stomasz
04/09/2012 17:30

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym powstało z inicjatywy biskupa Mikołaja Szyszkowskiego (1633-1643) po wyniszczających wojnach Rzeczypospolitej z Rosją, Szwecją i Turcją w XVII w. W latach 1639-1641, wkrótce po podpisaniu pokoju ze Szwedami, powstała w Stoczku okrągła świątynia z kopułą, na wzór rzymskich bazylik, jako dar dla Matki Pokoju. W 1640 r. bp sprowadził z Rzymu kopię obrazu Matki Bożej Śnieżnej.

Troskę o sanktuarium powierzono oo. Franciszkanom, którzy zamieszkali w drewnianym klasztorze. W 1666 r., w 700 rocznicę chrztu Polski bp warmiński Jan Wydżga zbudował dla nich klasztor murowany.

Sanktuarium nawiedzały tysiące pielgrzymów, dokonywało się tutaj wiele cudów, głównie uzdrowień obejmujących epilepsje, bóle głowy, schorzenia oczu, przywrócenie słuchu, wzroku, władzy w nogach.

W okresie zaborów świątynia w Stoczku przechodziła różne koleje losu. Był nawet okres ok. 15 lat kiedy w Sanktuarium nie odprawiano Mszy św. Było ono zamknięte (1826 r.). Ruch pielgrzymkowy trwał jednak dalej.

Ponowny rozkwit Sanktuarium rozpoczyna się od 1841 roku. Na początku XX w. klasztor służył jako dom rekolekcyjny. Ruch był tak duży, że nadbudowano jedno piętro (ok. 1909 r.). Po zakończeniu II wojny światowej Stoczek wraz z Warmią znalazł się ponownie w granicach Polski.

Wielkim czcicielem Bożej Matki i dobrodziejem Stoczka był Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Internowany przez władze komunistyczne i uwięziony w opuszczonym i zimnym klasztorze (1953-1954 r.) w dniu 8 grudnia 1953 roku złożył Akt Osobistego Oddania się Matce Bożej, który później rozszerzył na cały naród w postaci Ślubów Jasnogórskich. Tutaj, w Stoczku dojrzewała w Nim myśl o Wielkiej Nowennie przed Millenium Chrztu Polski. W 1977 roku złożył także prymasowskie votum – burtsztynowy różaniec. W klasztorze mieści się „Izba Pamięci” ku czci Prymasa, cela więzienna, a w kościele znajduje się płaskorzeźba wykonana z brązu, której fundatorem jest Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

 

Dnia 19.06.2013r, w Stoczkowskiej Bazylice będziemy świętowali uroczyście 30 rocznicę koronacji Obrazu Matki Pokoju . Po Mszy św. o godz. 17:00 przedstawimy Państwu program artystyczny przygotowany przez wykładowców i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Już tradycyjnie lipiec jest miesiącem, w którym organizujemy rekolekcje dla małżeństw. Poznaj więcej szczegółów tegorocznego spotkania.

 

 

 

Wraz z nadejściem upragnionej wiosny, do Sanktuarium w Stoczku przybywa coraz więcej pielgrzymów i turystów.

 

 

 

To koniec zimy! W końcu do Stoczka zawitała wiosna, na którą tak długo wszyscy oczekiwaliśmy.

 

 

 

 

Tradycyjnie tuż po Świętach Wielkanocnych do Sanktuarium w Stoczku zawitali kapłani z okolicznych parafii aby uczestniczyć w naukach rekolekcyjnych.

 

 

Kontakt
bogumil
04/09/2012 17:32

Dom Pielgrzyma

Rezerwacja noclegów i posiłków (Osoby indywidualne i grupy zorganizowane - 60 miejsc noclegowych)
tel.: +48 89 7660911
e-mail: marianie@stoczek.pl

ADRES DO KORESPONDENCJI:

Zgromadzenie Księży Marianów
Stoczek Klasztorny
30 11-106 Kiwity

PKO BP SA O/Lidzbark Warmiński 78 1020 3570 0000 2102 0007 7552

stomasz
04/09/2012 17:37

Szlak pielgrzymkowy - "Święte Miejsca Warmii"
bogumil
04/09/2012 17:51

„Święta Warmia” – to bogate dziedzictwo kultury chrześcijańskiej, wciąż jeszcze nie w pełni odkryte. Niezliczone obiekty sakralne – duże kościoły i małe kapliczki, przydrożne krzyże - to na pewno wyróżnik regionu.

W ten wyjątkowy krajobraz „Świętej Warmii” wpisują się w szczególny sposób sanktuaria – miejsca pielgrzymkowe. W naturalnym układzie tworzą one pątniczy szlak, stanowią także ciekawą trasą turystyczną z bogatą historią. Najbardziej znane i charakterystyczne obiekty to: Stoczek Klasztorny, Krosno, Chwalęcin, Głotowo, Gietrzwałd i Święta Lipka (na granicy Warmii i Mazur).

Właśnie tu – na Warmii, wśród nieskalanej niczym wspaniałej przyrody, istnieje piękny szlak pielgrzymkowy, szlak cennych architektonicznie obiektów sakralnych, wpisujący się na stałe w historię regionu, jego kulturowe dziedzictwo.

 

Logowanie