ATRAKCJE REGIONU
stomasz
25/05/2011 17:33

ŚW. LIPKA

SANKTUARIUM MARYJNE

11-440 Reszel

Centrala (89) 755 14 81, Dom Pielgrzyma (89) 755 35 44

odległość od Stoczka KL. 40km

Położona na pograniczu Warmii i Mazur. Święta Lipka była i jest nadal znanym sanktuarium maryjnym oraz centrum pielgrzymkowym.

 

GŁOTOWO

SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU I MĘKI PAŃSKIEJ

(KALWARIA WARMIŃSKA)

11-040 Dobre Miasto

http://www.glotowo.freehost.pl/

tel. (89) 6161293, kom. 606 140 178

Odległość od Stoczka Kl. 38km

Przed przybyciem Krzyżaków, ziemie te zamieszkiwali Prusowie. Po podbiciu tych ziem przez Zakon Krzyżacki, wybuchło powstanie pruskie, które z czasem zostało stłumione. Nowym osadnictwem tych ziem zajął się Jan z Dobrzynia, naczelnik zamku w Braniewie, który w 1312 roku lokował Glotowo. Wraz z kolonizacją postępowała również chrystianizacja, erygowano również dwie parafie, jedną w Dobrym Mieście, a drugą w Glotowie. Z chwilą utrwalenia się chrześcijaństwa Glotowo stało się miejscem kultu Najświętszego Sakramentu. Cud Eucharystyczny źródła z 1730 r.

Po wybudowaniu Drogi Krzyżowej Glotowo stało się centrum czcicieli Męki Pańskiej. Budowę Kalwarii Warmińskiej rozpoczęto 29 lipca 1878 roku. Prace rozpoczął ks. Ferdynand Engelbrechtprzy wsparciu Jana Merterna, dziedzica z Glotowa, który wcześniej odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

 

CHWALĘCIN

SANKTUARIUM MĘKI PAŃSKIEJ

 11-130 Orneta

Proboszcz zamieszkuje

 BAŻYNY

 11-130 Orneta

 tel. (55) 242 15 29

Odległość od Stoczka Kl. 57km

To małe sanktuarium potocznie nazywane „młodszym bratem” Świętej Lipki. Jest najmniejszym i najbardziej zapomnianym miejscem pielgrzymkowym na Warmii. Wieś lokowana w 1349 r. przez kapitułę warmińską z przeniesienia wsi pruskiej zamieszkałej przez ludność niewolną na prawo chełmińskie. We wsi znajduje się późno barokowy kościół z klasycystyczną fasadą pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, powstał na miejscu wcześniej wybudowanych kaplic: w 1570 roku i początku 1675/67 roku. W kaplicy przechowywano słynący łaskami „czarny krucyfiks” znaleziony w lesie nad Wałszą. Podczas epidemii dżumy w 1709 r. kapituła warmińska ślubowała wybudować w tym miejscu kościół. Ślubowanie to miało wyjednać miłosierdzie Boże i zaradzić epidemii. Świątynię wybudował w latach 1720-1728 Jan Krzysztof Reimers z Ornety, działający na polecenie Kapituły Warmińskiej.

 

KROSNO

SANKTUARIUM MARYJNE NAWIEDZENIA NMP I ŚW. JÓZEFA

11-130 Orneta

tel./fax (55) 242 28 84

Odległość od Stoczka Kl. 50km

Kult Matki Bożej w Krośnie jest znacznie wcześniejszy niż istniejący tutaj zabytkowy kościół gdyż koncentrował się wokół łaskami słynącej figurki. W 1593 r. wybudowano tutaj początkowo drewnianą kaplicę, gdzie cześć odbierała figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą znalazły bawiące się dzieci na brzegu rzeki Drwęcy. Znalezioną figurkę zaniesiono do jednego z domów, ale dziwnym trafem, kilkakrotnie przynoszona za każdym razem wracała na to samo miejsce w rzece. Poinformowany o tym ks. Dziekan z Ornety zarządził uroczyste przeniesienie figurki do kościoła parafialnego i umieszczenie jej w głównym ołtarzu. Także i stąd dziwnym trafem powróciła do rzeki. Wobec tego, podjęto decyzję o wybudowaniu kaplicy ku czci NMP. Zmieniono koryto rzeki, by wybudować kaplicę a z czasem kościół. W 1715 r. położono kamień węgielny pod budowę świątyni pod wezwaniem Nawiedzenia NMP i św. Józefa.

 

GIETRZWAŁD

SANKTUARIUM MARYJNE

ul.Klasztorna 1

11-036 GIETRZWAŁD

http://www.gietrzwald.3c.pl/

tel. (89) 512-31-02, fax 512-34-06, kom.601 850 625

Odległość od Stoczka Kl. 75km

Gietrzwałd to niewielka miejscowość leżąca w południowej części Warmii, nieopodal dawnej granicy diecezji pomezańskiej, otoczona wzgórzami, ciągnie się wzdłuż rzeki Giłwy.Jej nazwa pojawia się już w dokumentach z XIV wieku, kiedy to 19 maja 1352 r. Kapituła Warmińska wydała dekret lokacyjny dla wsi i kościoła. W XIV wieku wybudowano tu kościół drewniany, a w XV w. – murowany, pod wezwaniem Narodzenia NMP. Pierwsza świątynia była mała, drugą wybudowano już z cegieł. Kościół ten konsekrował biskup Jan Wilde 31 marca 1500 r. Parafia była znana z kultu obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu w kościele pochodzi z XVI w., jednak autora obrazu nie znamy. Wizerunek przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus z łacińskim napisem: „Ave Regina Coelorum, Ave Domina Angelorum”.

 

Agroturystyka Ostrów Kierwiński

Beata i Waldemar Seferyńscy

Kierwiny 54,11-106 Kiwity

woj. warmińsko-mazurskie Polska

e-mail: ostrowkierwinski@gmail.com

tel. 89 7660145, kom. 510655286

Odległość od Stoczka Kl. 4 km

Wyszykowaliśmy nasze siedlisko pod przyjęcie gości. Mamy prawie samowystarczalne żywnościowo, czyste, gospodarstwo agroturystyczne. Ach ta legendarna kuchnia Beaty (własnoręcznie wędzone wędliny, własnej roboty sery kozie i krowie - białe, topione, ciasta, torty (możemy zorganizować rodzinne uroczystości) i co najważniejsze prawdziwy chleb na zakwasie a truskawki, śliwki...raj. Pobyt u nas doda Wam sił.

Historię nasz raj ma ponad 400 letnią. Siedlisko położone jest na dawnej wyspie na nieistniejącym już jeziorze.... (stad nazwa nadana przez nas temu miejscu - OSTRÓW KIERWIŃSKI - KIERWIENERWERDER zapożyczone z dawnych czasów świetności tego folwarku) a dalej jak w bajce i Kopernik i Krzyżacy, Napoleon i biskupi na tzw. Świętej Warmii, Polacy i Niemcy. Tygiel zdarzeń i kultur.

Niedaleko las, parę kilometrów do jeziora. Cisza, kolonia wsi, jedni sąsiedzi i ani ducha więcej.

Tutaj naprawdę jest spokój.

 

Agroturystyka "Mimoza" w Krawczykach

Grażyna Ławrynowicz

Krawczyki 2

11-200 Bartoszyce

tel. 502 66 29 59

e-mail: graplast@op.pl


Prowadzimy Gospodarstwo Agroturystyczne "Mimoza" w Krawczykach nr domu 2. Agroturystyka znajduje się przy drodze z Krekol do Krawczyk.

 Oferujemy:

 - noclegi (każdy pokój z łazienką), pokoje 2,3,4 osobowe -  łącznie 40 miejsc noclegowych

    Koszt za dobę wynosi 45zł od osoby

 - wyżywienie po uprzednim uzgodnieniu

 - rowery do dyspozycji gości

 - staw zarybiony możliwość wędkowania, pływania na kajakach

 - szkolenia

 - imprezy integracyjne

 - chrzciny, komunie

 - wesela

 - rękodzieło artystyczne ( stroiki świąteczne)

 

Dworek „Romanowski”

Sułowo

11-230 Bisztynek

e-mail: dworek@romanowski.pl

http://dworek.romanowski.pl/

tel. 89 7188105

odległość od Stoczka Kl. 8 km

  

Przepiękny 3 kondygnacyjny zabytkowy Dworek z obszernym dziedzińcem mający w swych zasobach profesjonalne stajnie, ok. 100 koni sportowych rasy trakeńskiej i wielkopolskiej, krytą ujeżdżalnie i park, oraz

- jazda konna

- przejażdżka bryczkami i wozami cygańskimi

- kulig z pochodniami

- biesiady przy ognisku czy grilu

W tym kryty basen, 6- osobowe jacuzzi, sucha sauna, solarium, gabinety spa.

Dla wędkarzy jest możliwość wędkowania w stawach, a dla amatorów tenisa ziemnego profesionalny kort tenisowy z nawierzchnią trawiastą.

 

Pensjonat Galiny

Małgorzata Plezia-Czeczora

Galiny 110

11-200 Bartoszyce

e-mail: galiny@palac-galiny.pl

tel.: (89) 761-21-67, fax.: (89) 761-21-73, kom.: 501 045 010

odległość ze Stoczka 21km.

Dwupoziomowa Gospoda, z górującą nad nią wieżą zegarową, mieści się w zabytkowym spichlerzu, głównym budynku Folwarku. Znakomicie prezentują się w niej odsłonięte krokwie pod wysokim drewnianym stropem, belki oparte na dębowych słupach, ceglana podłoga, centralnie usytuowany, rozłożysty kominek oraz oryginalny piec chlebowy. Przyjemne wrażenie uzupełniają specjalnie zaprojektowane meble, stare skrzynie i szafy, ciekawie wyeksponowane maszyny i urządzenia dawnego spichlerza oraz ręcznie wyrabiane gliniane dzbany i misy. Wystrój wnętrza uzupełniają dekoracje z polnych kwiatów i zbóż, podkreślające panującą tu sielską atmosferę. Szczególnego uroku dodaje gospodzie wieczorem blask ognia bijący z kominka i świec mocowanych na wiszących kandelabrach. Zimą kieliszek domowej nalewki w tym miejscu nabiera wyjątkowego smaku. Doskonałe jedzenie, domowa atmosfera oraz blask płonącego w kominku drewna pozwalają naszym gościom przeżyć niezapomniane chwile. Latem do dyspozycji klientów oddajemy również stoliki w romantycznym wiejskim ogródku, gdzie można zjeść coś pysznego pośród pachnących kwiatów.

Stadnina Koni Galiny powstała w 1998 roku. W tym celu zaadaptowano część zabytkowej folwarcznej zabudowy. Na początku stado podstawowe składało się z 12 klaczy matek zakupionych w SK Nowielice i jednego ogiera. Ta liczba koni pozwoliła na rozpoczęcie hodowli.

Obecnie w stadninie znajduje się ponad 80 koni w różnych grupach wiekowych, które należą do ras:

- trakeńska

- holsztyńska

- westwalska

 

Agropensjonat Dom Trakeński

Kierwiny 48, 11-106 Kiwity

Kiwity k. Lidzbarka Warmińskiego,

warmińsko-mazurskie

kom. +48 605 417 949

odległość od Stoczka Kl. 2,5 km

O szczególnym charakterze naszego agropensjonatu świadczy jego nazwa - Dom Trakeński - nadana temu miejscu na cześć rasy koni trakeńskich, które hodowane były na terenach Warmii już w XVIII wieku.

Dla naszych Gości organizujemy wycieczki rowerowe, ogniska z pieczonym dzikiem lub prosiakiem, przejażdżki wozem lub saniami. Dom Trakeński jest również świetną bazą wypadową dla wycieczek turystyczno-krajoznawczych po Warmii.

Dom Trakeński oferuje następujące formy aktywnego wypoczynku:

* Jazda konna

* Rowery

* Łucznictwo

* Koszykówka, tenis stołowy

Ponadto w Domu Trakeńskim można również:

* Urządzać ogniska z pieczeniem dzika lub prosiaka

* skorzystać z sauny (sucha i parowa)

* Wybrać się na przejażdżkę wozem lub saniami

* Zbierać grzyby i jagody

* Urządzać imprezy rodzinne takie jak urodziny czy imieniny

* Rodzinnie spędzać Wielkanoc czy Święta Bożego Narodzenia

* Urządzać zabawy sylwestrowe

* Urządzać szkolenia firmowe, imprezy integracyjne

 

Muzeum Warmii i Mazur - oddział w Lidzbarku Warmińskim

pl. Zamkowy 1

11-100 Lidzbark Warmiński

www.muzeum.olsztyn.pl

e-mail: zamek@muzeum.olsztyn.pl

tel:+48 89 7672111, fax:+48 89 7672111

odległość od Stoczka Kl. 11 km

Obecny zamek powstał w poł. XIV wieku, po przeniesieniu tu głównej siedziby biskupów warmińskich z Ornety. Wcześniej, bo w I poł. XIII wieku Krzyżacy zbudowali w tym miejscu drewniano-ziemną warownię, która z kolei stanęła na zgliszczach grodu Lecbarg pruskiego plemienia Pogezanów.

 

Hotel Krasicki

Plac Zamkowy 1/7 , 11-100 Lidzbark Warmiński

http://www.hotelkrasicki.pl/

e-mail: mariusz.bielec@hotelkrasicki.pl

tel. 89 5371700 ; 515062778

odległość od Stoczka Kl. 11 km

 

W XVII wiecznych wnętrzach urządzono wspaniały hotel „ Krasicki”, który znajduje się 11 km od Stoczka Klasztornego. Sama nazwa hotelu jest nieprzypadkowa ponieważ wskazuje na słynnego biskupa, prozaika, poetę i encyklopedystę, który rozsławił Warmię.

W 1766 r. został kanonikiem i biskupem koadiutorem warmińskim, a po śmierci biskupa Grabowskiego – biskupem warmińskim z tytułem książęcym i godnością senatora. 

 Jeden z największych rezerwatów ptactwa wodnego w Bartnikach k. Stoczka Klasztornego

Logowanie